Długołęcki & Jabłoński
Długołęcki & Jabłoński © 2014
KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH
Skarga na czynność komornika
Legitymacja do wniesienia skargi - skargę na czynność komornika może wnieść dłużnik, wierzyciel a także każda inna osoba, o ile przsługujące im prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.
Właściwość sądu, forma i treść skargi - skargę należy wnieść na piśmie do sądu rejonowego, w którego okręgu komornik dokonał zaskarżonej czynności, a w przypadku jej zaniechania, do sądu rejonowego, w którego właściwości komornik prowadzi kancelarię. Do skargi załączyć należy tyle odpisów (egzemplarzy), ile jest stron postępowania, w tym oczywiście jeden egzemplarz dla komornika. Skarga powinna spełniać wszystkie wymogi przewidziane dla pisma procesowego. Koniecznie należy wskazać w niej sygnaturę sprawy, pod jaką komornik dokonał (zaniechał) czynności, co do zasady należy również wymienić wszystkich wierzycieli i dłużników wraz z ich adresami.
W skardze należy opisać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechanie skarżący zarzuca komornikowi oraz, należy sformułować wniosek o zmianę, uchylenie lub zobowiązanie komornika do dokonania czynności, wraz z uzasadnieniem.
Opłata sądowa - wnosząc skargę należy dołączyć do niej dowód uiszczenia stosownej opłaty sądowej w wysokości 100 zł. Osoby nie posiadające takiej kwoty mogą złożyć wniosek o zwolnienie z konieczności ponoszenia kosztów sądowych i dołączyć formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach dostępny w sądzie bądź na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).
Termin do wniesienia skargi - na wniesienie skargi przysługuje tygodniowy termin biegnący od dnia, w którym skarżący dowiedział się o czynności, którą zamierza zaskarżyć, a w przypadku zaniechania czynności - od dnia, w którym czynność powinna być wykonana. Skargę wniesioną po terminie sąd odrzuci, chyba, że wraz z nią skarżący złoży wniosek o przywrócenie uchybionego terminu i odpowiednio go uzasadni.
Rozpoznanie skargi - Sąd powinien rozpoznać skargę w terminie siedmiu dni od daty jej wpłynięcia do sądu. Jeśli skarga zawiera braki formalne, termin ten liczony będzie dopiero od daty ich uzupełnienia, po wezwaniu dokonanym przez sąd. W praktyce często termin ten nie jest dotrzymywany. Wynika to m.in. z tego, że przed rozpoznaniem skargi sąd przesyła ją komornikowi, który ma trzy dni na sporządzenie na piśmie uzasadnienia zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania, co siłą rzeczy wpływa na termin rozpoznania skargi przez sąd.
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jeszcze jeden środek kontroli działań komornika. Stosownie do treści przepisu art. 759§2 k.p.c. Sąd może z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia. Oczywiście można stosownym pismem zwrócić się do sądu o podjęcie działań nadzorczych celem uchylenia zaistniałych (stwierdzonych) uchybień. Jednak należy pamiętać o tym, że nie jest to inny rodzaj skargi na czynności komornika, jak również o tym, że sąd w przedmiotowym trybie ma swobodę w kwestii podejmowania działania, nie zaś obowiązek jak w przypadku rozpoznawanej, prawidłowo wniesionej skargi. Pismo o którym mowa nie podlega żadnej opłacie sądowej i nie jest ograniczone żadnym terminem.